Uwielbiam łączyć techniki. Szczególnie wtedy, gdy nie spotkałem dotąd takiego połączenia. W tym projekcie udało się z sukcesem połączyć szydełko gobelinowe, szydełko z koralikami i sutasz.

W pierwszym kroku wykonałem pasek na cztery półsłupki na około 120/130cm. Następnie wykonałem poszerzenia na końcach tak, że wysokość ściany torby osiągnęła 50 oczek. Następnie znalazłem odpowiednie zdjęcie (morze, niebo, wyspa) i przetworzyłem w programie graficznym tak, aby obraz miał 50×125 pikseli (dwie ściany połączone dnem oraz zamknięcie trójkątne). Wrzuciłem tą grafikę do świetnego programu dla hafciarzy krzyżykowych Abakan. Program utworzył mi wzory wraz z legendą na podstawie palety barw, jaką zadałem. Paleta składa się z 42 kolorów cieniutkich włóczek akrylowych. Aby uniknąć komplikacji wyłączyłem dithering.

SCB-01

Z projektem z Abakana zabrałem się za szydełkowanie gobelinowe biorąc po trzy kolory włóczki akrylowej (kolor bazowy oraz kolory podobne) na każdy kolor ze schematu. Jeden z kolorów przeznaczyłem na uspójnienie projektu i zamieniłem na włóczkę bazową – tą, którą wykonany był pasek i boki. Każdy wiersz schematu po 50 oczek i tak przez 100 wierszy w górę. Potem powrót na początek, 5 wierszy błękitu i następnie 25 wierszy trójkąta zamykającego.

W kolejnym kroku przyszła pora na szydełko z koralikami. Najpierw trzeba było nawlec na włóczkę 140 koralików (8mm, perełkowate, 2mm otwór). Następnie 2 rzędy półsłupków odstępu i rząd z koralikami co 4 półsłupki, potem kolejne 2 rzędy półsłupków odstępu, przy czym drugi rząd rozwidlony na dwa i dołem kolejne dwa rzędy półsłupków, zaś górą 1 rząd trójką akrylową w kolorach zielonych. Utworzyło to jaśniejszy paseczek dookoła. Potem kolejny rząd z perełkami i zamykające 2 rzędy półsłupków.

SCB-02

W tym miejscu znałem już ostateczne wymiary torby więc należało wykonać wnętrze. Skroiłem wybrany, czarno-srebrzysty dżins do odpowiedniego kształtu, dodałem kieszonki (w sam raz na smartfon i długopisy), całość obszyłem zielonym koralem i obdziergałem zieloną włóczką. Potem dodałem guzik magnetyczny – jeden od strony wnętrza torby w miejscu klapy, drugi na gobelinie.

Następnie przyszła pora na sutasz. Wyrysowałem sobie mniej więcej obszar, jaki powinien zająć element i zaprojektowałem w miarę prosty i wykonalny schemat. Oczywiście prosty na papierze. Wziąłem się za szycie i – proszę mi wierzyć – wymagało to anielskiej cierpliwości i mnóstwo czasu, bo sznurki trzeba układać co kawałek; wszystko szpilkować, żeby się nie rozleciało; sznurki są niesforne i lubią uciekać, nitki nie można za bardzo naciągać bo się element deformuje itd. itp. etc. W sutaszu użyłem trzech odcieni zieleni, dwóch niebieskiego i żółty aby zachować kompozycję kolorystyczną całości. Jako koraliki wybrałem 8mm i 5mm perełki, chryzokolę oraz koralik obszyty malutkimi szklanymi koralikami. Do szycia wykorzystałem nici Ariadna Tytan 100.

Na koniec przyszyłem klamrę sutaszową do gobelinowej klapy. Zszydełkowałem wnętrze i zewnętrze torby razem oraz przyszydełkowałem pasek do boków torby et voila, torba jak malowana! 😀

SCB-03

SCB-04

Kup teraz na ETSY

Share Button