Szydełkowy zamek wykonany w całości z kordonka Ariadna Koral 10 – poliestrowy, syntetyczny kord. Nić jest bardzo mocna, lśniąca, ślizga.

Zamek został wykonany na konkurs.

MateuszKozicki_Ariadna_03

Najpierw próbowałem wykonać z tego kordu frywolitkę, ale nie szło. Frywolitka czółenkowa i Koral nie chcą współpracować – nić jest naturalnie skręcona, a w przypadku frywolitki zostaje skręcona jeszcze bardziej, przez co wykonywanie pętelek dłuższych niż 12 oczek jest po prostu niemożliwe.

Ale w szydełku Koral okazał się strzałem w dziesiątkę.

MateuszKozicki_Ariadna_02

Wpadłem więc na pomysł, że zrobię wieżę. Widziałem już gdzieś kiedyś szydełkowe szachy, więc czemu nie. Wieża wykonana została od dołu do góry, przy czym w podstawie ma wpleciony drut usztywniający konstrukcję. Dalej w górę przeplatane kolory czerwony z czarnym aby utworzyć ceglany deseń. Na górze zaś kordy się rozdzielają – czarna zostaje i tworzy dach wieży, czerwona idzie dalej tworząc koronę.

Ponieważ wykonanie wieży zajęło względnie mało czasu – jeden dzień – więc zaraz wpadło do głowy, żeby dobudować resztę zamku – wieże, ściany i podłogę.

MateuszKozicki_Ariadna_04

Na podłodze wykonałem haft krzyżykowy z motywem wieży.

Zamek wydawał się jakiś pustawy, więc postanowiłem spróbować jeszcze raz z frywolitką, ale tym razem wykonywać tylko drobne motywy. Tak powstały tarcze zawieszone na ścianach wewnętrznych. Przy tworzeniu tarcz szydełko również pomogło.

Na koniec kolor niebieski nadał wrażenie fosy naokoło zamku.

MateuszKozicki_Ariadna_06

MateuszKozicki_Ariadna_05

Share Button